Oprah Winfrey

7. října 2012 v 21:09 | Andie |  → Inspiration
Tak tahle osoba mě neskutečným způsobem inspiruje. Její dětství taky nebyl žádný med a podívejme se, kam to dotáhla. Je nyní na žebříčku nejlépe placených žen Ameriky. Wooowooow! Máte Oprah rádi i vy? Co si o ní myslíte?!
btw. info o Oprah + nějaké fotky pod perexem


Vystudovala Tennessee State University. Svou kariéru začala v devatenácti letech jako rozhlasová novinářka, ale brzy se uplatnila jako TV reportérka v nashvillské stanici WTVF-TV. Ve stejné funkci působila i v baltimorské WJZ-TV, kde po čase začala moderovat i talk show s názvem People Are Talking. O sedm let později přestoupila do chicagské WLS-TV, aby tu uváděla ranní talk show AM Chicago, která se stala nejsledovanější ve své kategorii měsíc poté, co ji převzala.

Za necelý rok byla show přejmenována na The Oprah Winfrey Show a prodloužena na celou hodinu. Tento její pořad se od své premiéry 1986 stal nejsledovanějším programem v TV historii a získal více než tři desítky cen Emmy (z toho 7 pro moderátorku).

Na TV obrazovce se objevuje i mimo své vlastní show; jako kadeřnice Mattie Michaelová se představila v dramatickém seriálu podle románu Glorie Naylorové Brewster Place (1990; + prod.) a jako host vystoupila v seriálech Saturday Night Live (1986), Dolly (1987), The Fresh Prince of Bel-Air (1990, Fresh Prince - ČTV), All-American Girl (1994, Typicky americká dívka), Ellen (1997). Své herecké kvality však prokázala i mimo TV.

Zaujala hned svou první film. rolí v melodramatickém snímku podle románu Alice Walkerové Purpurová barva (r. S. Spielberg) a za svůj výkon v úloze vzdorné černošky Sofie byla nominována na Oscara 1985 a Zlatý glóbus 1985. Další velkou příležitost dostala až o třináct let později ve film. adaptaci románu Toni Morrisonové Milovaná (r. J. Demme), kde ztělesnila hlavní postavu bývalé otrokyně Sethe, která po drastických událostech žije s dospívající dcerou (Kimberly Eliseová) v malém domku na okraji města a snaží se překonat tísnivou minulost.

Od 80. let patří O. W. mezi komerčně nejúspěšnější umělce černé pleti. 1996 byla poctěna nejprestižní cenou rozhlasového a TV vysílání (George Foster Peabody Individual Achievement Award), v červnu 1998 byla časopisem Time zařazena mezi sto nejvlivnějších osobností 20. století a v květnu 1998 byla Národní akademií televizního umění a věd vyznamenána za celoživotní dílo. Prostřednictvím své vlastní společnosti Harpo Entertainment Group z Chicaga se spolupodílí jako vedoucí výroby a producentka na některých TV filmech pro stanici ABC.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lena Lena | Web | 7. října 2012 v 21:14 | Reagovat

Má můj obdiv je skvělá :)

2 andie-gilmore andie-gilmore | Web | 7. října 2012 v 21:16 | Reagovat

Taky si myslím. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama